Utrata włosów u kobiet

Utrata włosów u kobiet

Wypadające włosy to problem, który dotyczy nie tylko mężczyzn, ale również kobiet. Każdego dnia tracimy około 100 włosów, co jest oczywiście normalnym objawem, jednak w sytuacji, gdy włosy wypadają całymi garściami, należy zastanowić się, co jest tego przyczyną i w jaki sposób można zahamować ten nieuchronny proces. Z jakich jednak powodów mogą wypadać włosy i jak powinno wyglądać leczenie łysienia u kobiet?

Cykl wzrostu włosa

Spis Treści

Mieszki włosowe każdej kobiety podlegają cyklicznym i powtarzającym się zmianom a wzrost kosmyków przebiega w czterech powtarzających się po sobie fazach, wśród których można wymienić anagen (faza wzrostu), katagen (faza przejściowa), telogen (faza spoczynku) oraz egzoegn (faza uwalniania mieszka). W sytuacji, gdy każdego dnia traci się około 100 włosów, to nie należy się tym absolutnie przejmować, gdyż jest to całkowicie naturalny proces związany z wymienionymi powyżej fazami. Jeśli jednak włosy wypadają w większych ilościach, to należy podjąć odpowiednie leczenie, zastanawiając się jednak nad tym, co może być przyczyną nadmiernej utraty kosmyków.

WłosyPrzyczyny nadmiernego wypadania włosów u kobiet

Włosy mogą wypadać z różnych przyczyn, jednak wśród tych pojawiających się najczęściej można wymienić w szczególności silny stres, przebytą chorobę zakaźną, depresję, przebyte operacje, przyjmowanie niektórych leków, czy też proces odchudzania, który może wiązać się ze zbyt małą ilością żelaza oraz witamin z grupy B w codziennej diecie. Wiele kobiet może również zmagać się z tzw. łysieniem plackowatym, czyli z sytuacją, gdy włosy wypadają w określonym rejonie, czyli z tyłu głowy lub na jej szczycie. Jeszcze do niedawna uważano, iż wspomniane łysienie ma podłoże nerwicowe lub genetyczne, jednak liczne przeprowadzone badania udowodniły, iż wynika ono głównie z zaburzeniami autoimmunologicznymi. W przypadku kobiet nadmierne wypadanie włosów może być również związane z hormonami w szczególności w okresie menopauzy, podczas zmagania się z niedoczynnością lub nadczynnością tarczycy, lub też w trakcie ciąży. Niekorzystny wpływ na stan włosów ma również palenie papierosów, częste farbowanie kosmyków (w szczególności ich rozjaśnianie), a także obecność toksycznych substancji w organizmie.

Leczenie łysienia

W celu zahamowania wypadania włosów w pierwszej kolejności należy wyeliminować wymienione powyżej czynniki, dzięki czemu kondycja włosów z pewnością ulegnie znacznej poprawie. Walka z nadmiernym wypadaniem kosmyków powinna przebiegać dwukierunkowo, a mianowicie wewnętrznie oraz zewnętrznie. Warto zatem zadbać o odpowiednią dietę bogatą w biotynę, witaminy z grupy B oraz żelazo, wprowadzając do codziennego menu drożdże, tłuste ryby, a także herbatkę z pokrzywy i skrzypu. Jeśli chodzi natomiast o leczenie łysienia u kobiet zewnętrznie, to warto sięgnąć po specjalne ampułki, szampony, odżywki oraz maski na wypadające włosy, które bez problemu można zakupić w każdej aptece oraz drogerii. Jeśli jednak po zastosowaniu się do powyższych rad nie zauważy się żadnych efektów, to należy wybrać się do dermatologa, który po rozpoznaniu przyczyny wdroży odpowiednie leczenie w postaci specjalistycznych wcierek dostępnych tylko na receptę.